Wczytywanie.
Proszę czekać.

Menu

42 231-31-01

opus@opus.org.pl

Aktualności

StartAktualności
StartAktualności

Nowa siedziba Centrum OPUS

dnia 15 Lis, 2017 in Aktualności ogólne i organizacyjne przez Magdalena Pilarska-Jędrzejczak

Od 20 listopada br. zapraszamy do naszej nowej siedziby na ul. Narutowicza 8/10 (budynek po byłym Empiku). Biuro Centrum OPUS znajdą Państwo na pierwszym piętrze. Prosimy kierować się do pierwszego pokoju po lewej stronie od schodów.

W budynku nadal trwa remont. Już niedługo, druga cześć korytarza zmieni się w przestrzeń coworkingową! Śledźcie uważnie naszą stronę oraz fb, bo już niedługo podzielimy się z wami informacją na temat nowej odsłony Łódzkiego Centrum Obywatelskiego oraz zasadami funkcjonowania coworkingu w ŁCO. 

Do końca tygodnia kontakt z nami może być utrudniony. Prosimy kontaktować się bezpośrednio z doradcami lub koordynatorami bądź z biurem – 509 899 449.

Numer stacjonarny jest tymczasowo nieaktywny. Za utrudnienia przepraszamy. 

Czytaj dalej

Przeprowadzka

dnia 06 Lis, 2017 in Aktualności ogólne i organizacyjne przez Magdalena Pilarska-Jędrzejczak

W związku ze zmianą siedziby, w dniach 9-20 listopada kontakt z nami będzie utrudniony. Od 9 listopada nasz numer stacjonarny będzie tymczasowo wyłączony. W tym czasie prosimy dzwonić pod numer 509 899 449. W okresie od 10 do 14 listopada nasze biuro na Pl. Wolności będzie nieczynne. Od 20 listopada zapraszamy sercedcznie do naszej nowej siedzimy - Narutowicza 8/10. 

Czytaj dalej

Wizyta studyjna - weź udział w przygodzie!

dnia 30 Paź, 2017 in OWES region przez Maria Nowakowska

Chcesz zobaczyć jak działają inne PES i wdrożyć ich rozwiązania w swojej organizacji? Chcesz dowiedzieć się jak dobrze współpracować ze swoim samorządem?

Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS zaprasza na dwudniową wizytę studyjną w dniach 16-17 listopada 2017 r. Podczas wyjazdu odwiedzimy podmioty ekonomii społecznej w Dąbrowie Górniczej. Udział w wizycie studyjnej jest bezpłatny.

 

Kto może wziąć udział w wizycie?

Zapraszamy kadrę zarządzającą, pracowników i wolontariuszy podmiotów ekonomii społecznej (fundacji i stowarzyszeń prowadzących działalność gospodarczą i/lub aktywną działalność odpłatną pożytku publicznego, spółdzielni socjalnych i spółek non profit) z terenu powiatów woj. łódzkiego: bełchatowskiego, wieluńskiego wieruszowskiego, radomszczańskiego, pajęczańskiego, piotrkowskiego i sieradzkiego.

 

Cel wizyty:

Podczas wizyty studyjnej uczestnicy poznają przykłady dobrych praktyk przedsiębiorczości społecznej i jej włączania w proces rewitalizacji, a także przykłady dobrej współpracy z samorządem.

Spotkają się z następującymi podmiotami ekonomii społecznej: 1. Fundacja Godne Życie 2. Stowarzyszenie Aktywna Dąbrowa 3. Spółdzielnia Socjalna ReAkcja 4. Stowarzyszenie Civitas 5. Stowarzyszenie Wspierania Talentów

Możliwość rozmowy i obserwowania pracy innych podmiotów ekonomii społecznej jest doskonałym sposobem na ulepszenie swojej działalności.

Szczegółowy program wizyty studyjnej (doc)

 

Jak się zgłosić?

Aby zgłosić się na wizytę studyjną, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (doc) i dostarczyć go do Organizatora do 10 listopada 2017 r.

Formularz można dostarczyć osobiście do siedziby Centrum OPUS (Plac Wolności 2 w Łodzi) lub pocztą elektroniczną na adres e-mail: ksmug@opus.org.pl.

W przypadku dużej ilości zgłoszeń Organizator zastrzega sobie prawo do zaproszenie max. 2 osób z jednej organizacji. Im lepiej uargumentujesz, dlaczego właśnie Ty powinnaś/powinieneś z nami pojechać, masz tym większa szansę na zakwalifikowanie się.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu: Krzysztof Smug: ksmug@opus.org.pl, tel 725 593 878, 42 231 31 01, Monika Hibner: mhibner@opus.org.pl, tel. 42 231 31 01, 42 632-22-18

 

Ważne dokumenty:

Jeśli po raz pierwszy chcesz skorzystać ze wsparcia Centrum OPUS, zapoznaj się z regulaminem projektu. Wypełnij również formularze uczestnika projektu.

Regulamin udziału w projekcie (pdf)

Formularz Dane instytucji (doc)

Formularz Dane indywidualne (doc)

 

Pomoc de minimis

Usługi dla podmiotów prowadzących działalność ekonomiczną (tj. aktywną działalność odpłatną i/lub posiadające wpis do Rejestru Przedsiębiorców) objęte są udzieleniem pomocy de minimis. Jeśli reprezentujesz taki podmiot, wypełnij formularz informacji i oświadczenie oraz zapoznaj się ze wzorem umowy.

Formularz informacji (xls)

Oświadczenie (doc)

Umowa na usługi objęte udzieleniem pomocy de minimis (doc)

Czytaj dalej

Staż lub szkolenie - dofinansowania dla regionu czekają! - termin wydlużony

dnia 09 Paź, 2017 in OWES region przez Maria Nowakowska

Chcesz podwyższyć swoje kwalifikacje? Podnieść kompetencje? A może chcesz zobaczyć jak działają inne PES i wdrożyć ich rozwiązania w swojej organizacji?

W ramach projektu pn. „OWES – rozwój ekonomii społecznej” możemy sfinansować 2 staże lub szkolenia rozwijające kadrę PES (członkowie, kadra zarządzająca, pracownicy, wolontariusze) z terenu powiatów: bełchatowskiego, wieluńskiego wieruszowskiego, radomszczańskiego, pajęczańskiego, piotrkowskiego i sieradzkiego.

Dofinansowanie stażu:

- Staż będzie zorganizowany w innym podmiocie ekonomii społecznej z terenu Polski;

- Tematyka/zakres stażu będą wpisywać się w potrzeby i kierunek rozwoju PES z którym związany jest stażysta;

- Okres trwania stażu: od 3 dni do 2 tygodni, minimum 4 h dziennie,

- W ramach dofinansowania można pokryć następujące koszty: dojazdów, noclegów, wyżywienia.

- Wartość dofinansowania na jeden staż – 1600 zł.

Dofinansowanie szkolenia:

- Podnoszą kwalifikacje i doświadczenie zawodowe kadry zarządzającej, pracowników, wolontariuszy, członków PES, a zakres tematyczny szkolenia wpisuje się w potrzeby i kierunek rozwoju organizacji;

- W ramach dofinansowania mogą zostać pokryte koszty szkolenia, dojazdu, wyżywienia, noclegu;

- Wartość dofinansowania na jedno szkolenie – 1600zł.

O wsparcie może starać się każdy PES na jednego pracownika. Kiedy: Szkolenie/staż powinny być zrealizowane w okresie październik-listopad 2017r.

Aby skorzystać z dofinansowania należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać podpisany skan na adres: mhibner@opus.org.pl do dnia 18.10.2017r.

Wszystkie informacje wraz z formularzem zgłoszeniowym są dostępne pod linkiem

Czytaj dalej

Wyniki małych grantów "Łódź akademicka"

dnia 03 Paź, 2017 in Łódź Akademicka przez Maria Nowakowska

Bardzo dziękujemy za pracę, którą włożyliście Państwo w przygotowanie wniosków aplikacyjnych w konkursie na małe granty Łodzi Akademickiej. W wyniku posiedzenia komisji oceny wniosków dofinansowane zostały następujące projekty:

1. Spółdzielnia Socjalna ODBLASK - 4000 zł

2. Fundacja Nowoczesnej Edukacji SPUNK - 4000 zł

3. Stowarzyszenie Pola Designu - 4000 zł

4. Stowarzyszenie Przyjaciół i Absolwentów PWSFTviT - 3991 zł

5. Stowarzyszenie Inicjatyw Studenckich - 4000 zł

Pozostałe 2 wnioski nie otrzymały dofinansowania. 

Kibicujemy wnioskodawcom w następnych konkursach grantowych!

Łódź Kreuje

Czytaj dalej

Wojewódzki Budżet Obywatelski - Centrum Opus poleca

dnia 30 Wrz, 2017 in Aktualności ogólne i organizacyjne przez Maria Nowakowska

1.X rusza głosowanie w budżecie obywatelskim samorządu województwa łódzkiego. Polecamy Państwa uwadze 5 projektów (po 1 w każdym subregionie), które polegają na wsparciu lokalnych aktywistów małymi grantami. To Sąsiedzkie Mikrodziałania, czyli lokalne konkursy mikrodotacji dla aktywistów działających w Łodzi i regionie. Poniżej przedstawiamy numery i tytuły dla każdego z 5 subregionów oraz opracowane przez Urząd Marszałkowski slajdy mówiące o zasadach głosowania. Zachęcamy do głosowania - wygrana tych zadań oznacza środki, o które będą Państwo mogli następnie aplikować. 

PN 197 - SĄSIEDZKIE MIKRODZIAŁANIA - Program wsparcia inicjatyw sąsiedzkich w subregionie północnym

W 271 - SĄSIEDZKIE MIKRODZIAŁANIA - Program wsparcia inicjatyw sąsiedzkich w subregionie wschodnim

PD 354 - SĄSIEDZKIE MIKRODZIAŁANIA - Program wsparcia inicjatyw sąsiedzkich w subregionie południowym

Z 423 - SĄSIEDZKIE MIKRODZIAŁANIA - Program wsparcia inicjatyw sąsiedzkich w subregionie zachodnim

Ł 562 - SĄSIEDZKIE MIKRODZIAŁANIA - Program wsparcia inicjatyw sąsiedzkich w subregionie Miasto Łódź

Głosować można za pośrednictwem papierowych kart w dniach 1-22.X (liczy się data wpływu do Urzędu Marszałkowskiego!) lub internetowo do 31.X. do północy. Lista wszystkich dopuszczonych do głosowania zadań jest do pobrania na stronie internetowej Urzędu. 

Zapraszamy do dołączenia do naszego wydarzenia na Facebooku, promującego głosowanie na "Sąsiedzkie mikrodziałania". 

W razie wątpliwości po przeczytaniu poniższej instrukcji zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy pomogą wypełnić kartę - opus@opus.org.pl, 42 231 31 01.

Slajd2

 Slajd3

Slajd4

Slajd5

Slajd6

  Slajd7

 

 

Slajd8

Czytaj dalej