Wczytywanie.
Proszę czekać.

Menu

42 231-31-01

opus@opus.org.pl

OWES Łódź

StartProjektyEkonomia społecznaOWES Łódź
StartProjektyEkonomia społecznaOWES Łódź

paseklogotypow

Projekt

Nazwa projektu: Łódzki Ośrodek Wsparcia Ekonomi Społecznej

Koordynator: Maria Nowakowska, mnowakowska@opus.org.pl

Okres realizacji: 01.01.2016 -31.12.2017

 

Działania: 

  • wsparcie w tworzeniu nowych organizacji - prawne, księgowe, finansowe (minigranty)
  • wsparcie w zakładaniu działalności odpłatnej i gospodarczej
  • animacja społeczna na terenie Łodzi
  • współpraca z różnorodnymi środowiskami na rzecz rozwoju ekonomii społecznej
  • doradztwo i szkolenia dla organizacji i aktywistów 

Opis projektu:

Centrum OPUS realizuje działania związane ze wsparciem ekonomii społecznej w Łodzi. Zapraszamy wszytskich zainteresowanych otwarciem lub wsparciem już istniejących podmiotów ES oraz poznaniem idei ekonomii społecznej. Świadczymy doradztwo, szkolenia, spotkania informacyjne. W Ośrodku w Łodzi użyczamy również sal i sprzętu na spotkania.

Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020 Oś Priorytetowa IX Włączenie społeczne Działanie IX.3 Rozwój ekonomii społecznej Poddziałanie IX.3.1 Miejsca pracy w sektorze ekonomii społecznej, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem głównym projektu jest rozwój potencjału sektora ekonomii społecznej w subregionie IV województwa Łódzkiego w latach 2016-2017 poprzez powstanie 43 nowych i trwałych miejsc pracy oraz zapewnienie możliwości powstawania, rozwoju i trwałości funkcjonowania przedsiębiorstw społecznych poprzez podnoszenie kwalifikacji i doświadczenia zawodowego kadry zarządzającej, pracowników i wolontariuszy. Działania prowadzone są na terenie miasta Łodzi – IV subregion województwa łódzkiego. Klienci OWES uprawnieni są do składania zażaleń drogą mailową na adres mnowakowska@opus.org.pl lub telefonicznie 42 231 31 01.

Planowane efekty realizacji projektu: 

– utworzenie w okresie 01.01.2016–31.12.2017 r. 43 nowych i trwałych miejsc pracy w sektorze ekonomii społecznej, w tym 15 miejsc pracy w nowopowstałych przedsiębiorstwach oraz 28 miejsc pracy w istniejących przedsiębiorstwach społecznych,

– 10 grup inicjatywnych wypracuje, w wyniku działalności OWES, założenia co do utworzenia podmiotów ekonomii społecznej

– 30 środowisk przystąpi do wspólnej realizacji przedsięwzięcia mającego na celu rozwój ekonomii społecznej w wyniku działalności OWES

– 33 miejsca pracy zostaną utworzone dla osób wskazanych w definicji przedsiębiorstwa społecznego w wyniku działalności OWES

– 10 organizacji pozarządowych prowadzących działalność odpłatną pożytku publicznego lub działalność gospodarczą zostanie utworzonych w wyniku działalności OWES

– 5% wzrost obrotów przedsiębiorstw społecznych objętych wsparciem OWES

– wzrost zatrudnienia na terenie m. Łodzi,

– rozwój przedsiębiorstw społecznych, 

– zwiększenie świadomości społecznej na temat ekonomii społecznej,

– nawiązanie strategicznych partnerstw dotyczących rozwoju i promocji ekonomii społecznej,

– wzrost wiedzy reprezentantów wszystkich sektorów oraz grup nieformalnych o specyfice ekonomii społecznej,

– rozwój kompetencji członków i pracowników PES i PS z terenu Łodzi.

 

Wartość projektu wynosi 3.646.907,60 zł, w tym wkład Funduszy Europejskich wynosi 3.099.871,46 zł.

Harmonogram prowadzenia działań w projekcie:

- animacja na rzecz rozwoju ekonomii społeczenej w Łodzi - 1.01.16-31.12.17

- szkolenia adresowane do aktywistów zamieszkałych w Łodzi, grup nieformalnych z Łodzi i organizacji nie prowadzących działalności ekonomicznej z terenu Łodzi - 2016: kwiecień - I poł. (dwa jednodniowe szkolenia - zakładanie organizacji), wrzesień - I połowa (dwudniowe szkolenie - ekonomizacja organizacji), grudzień - II połowa (szkolenie dwudniowe - zakładanie organizacji, sprawozdawczość i rozliczanie organizacji); 2017: marzec - II połowa (dwudniowe szkolenie - zakładanie organizacji, sprawozdawczość i rozliczanie organizacji), lipiec - I połowa (dwudniowe szkolenie - ekonomizacja organizacji), wrzesień - II połowa (dwudniowe szkolenie - zakładanie organizacji, sprawozdawczość i rozliczanie organizacji). 

- doradztwo - 1.01.16-31.12.17 - w dni robocze w godzinach 8-20 i weekendy w godzinach 10-14 po wcześniejszym ustaleniu terminu i godziny spotkania z doradcami. 

- konkurs "OWES na lepszy start - Miasto Łódź" - granty rozwojowe i coaching dla grup nieformalnych chcących stworzyć organizację z działalnością ekonomiczną na terenie Łodzi - III edycje. I edycja - nabór: maj 2016; II edycja - nabór: grudzień 2016/styczeń 2017; III edycja - nabór: lipiec 2017.

Współpracujemy z Regionalnym Centrum Polityki Społecznej, które prowadzi bazę podmiotów ekonomii społecznej - http://www.es.rcpslodz.pl/index.php.

Chcesz złożyć skargę? Masz pomysł jak usprawnić naszą pracę? A może coś szczególnie Ci się podobało i chciałbyś nam o tym powiedzieć? Możesz skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielem Zarządu.

 

Projekt współrealizowany jest przez trzech Partnerów: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne Ja-Ty-My  (Lider projektu) oraz Fundację Instytut Spraw Obywatelskich prowadzącą działania na rzecz wsparcia ekonomii społecznej pod szyldem Centrum KLUCZ

OWES na lepszy start - znamy wyniki!

opublikowano w OWES Łódź przez Maria Nowakowska

28 Lip, 17

Komisja Oceny Wniosków zapoznała się z 7 przesłanymi zgłoszeniami. Do dofinansowania skierowanych zostało 6 grup, które złożyły następujące projekty:

- Utworzenie i rozwój organizacji Fundacja „Galante Rzeczy”,

- Wkołoniewidomi,

- Prawa człowieka prawami kobiet,

- „OGRODY W STU-DNIACH” na starcie,

- Stowarzyszenie "Zróbmy to razem",

- Miej Miejsce.

Z laureatami skontaktujemy się na początku przyszłego tygodnia w sprawie podpisania umów, rozliczeń projektowych i wysokości przyznanych kwot.

Czytaj dalej

Do 5000 zł na założenie i pierwsze działania Twojej organizacji

opublikowano w OWES Łódź przez Maria Nowakowska

10 Lip, 17

Zapraszamy do trzeciej edycji konkursu "OWES na lepszy start - Miasto Łódź", który wspiera grupy aktywistów (minimum 3 pełnoletnie osoby) w tworzeniu ich własnej organizacji. W ramach konkursu walczycie o granty od 1500 do 5000 zł i o 5 miesięcy opieki tutorskiej. W załączeniu prezentujemy Wam dokumenty aplikacyjne. Wniosek o dofinansowanie przesyłajcie w formacie PDF lub DOC na adres mnowakowska@opus.org.pl. Pod tym samym adresem możecie umówić się na doradztwo w sprawie złożenia wniosku.

Wniosek o dotację

Regulamin konkursu

Karta oceny formalnej

Karta oceny merytorycznej

 

Czytaj dalej

Szkolenie z zakładania organizacji - 25-26.03

opublikowano w OWES Łódź przez Maria Nowakowska

14 Mar, 17

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie z zakładania i podstaw rozliczania organizacji pozarządowej!

Odbędzie się ono w Poziomie Wyżej (ul. Piotrkowska 56, I piętro) w sobotę i niedzielę 25 i 26.03 r. w godzinach 9.00-15. Na szkoleniu, oprócz naszego doświadczonego trenera i doradcy Krzysztofa Smuga oraz nieocenionej księgowej Katarzyny Książczak, będą czekały na Was materiały edukacyjne, catering i obiad.

Warunki udziału:

- szkolenie kierowane jest tylko do osób mieszkających w Łodzi (mowa o zamieszkaniu, nie zameldowaniu :)

- wszyscy biorący udział muszą wypełnić ankietę zgłoszeniową

- wszyscy biorący udział w szkoleniu będą musieli wypełnić na sali dokument zgłoszeniowy, który zamieszczamy poglądowo pod linkiem

Jesteście zainteresowani? A może znacie kogoś, kto by się wybrał na takie szkolenie? Zaproście chętnych na wydarzenie na Facebooku.

Dodatkowych informacji udziela koordynatorka projektu, Maria Nowakowska, mnowakowska@opus.org.pl.

Czytaj dalej

Spotkanie edukacyjne "Zatrudnianie pracownika od podstaw" - Łódź

opublikowano w OWES Łódź przez Maria Nowakowska

25 Lut, 17

Zapraszamy Państwa na spotkanie edukacyjne dotyczące zatrudniania pracowników. Do wyboru są dwa terminy: 14.03 (wtorek, w godzinach 15-19) i 18.03 (sobota, w godzinach 10-14). Spotkanie realizowane jest w ramach projektu "Łódzki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej" i jest adresowane do osób indywidualnych z Łodzi, grup nieformalnych z Łodzi i członków/pracowników/wolontariuszy organizacji nieprowadzących działalności ekonomicznej z siedzibą w Łodzi.

Wśród zagadnień poruszonych na szkoleniu znajdą się wszelkie procedury związane z zatrudnianiem pracowników na umowę o pracę i umowy cywilnoprawne, w tym w szczególności druki potrzebne do zatrudnienia, formularze danych, zakresy do umów, wzory umów, zawartość akt osobowych. 

Zgłoszenia należy przesłać do 10.03 za pośrednictwem formularza.

16905051 1634819096528572 7600821146087127963 o

Czytaj dalej

Znamy zwycięzców konkursu OWES na lepszy start - Łódź!

opublikowano w OWES Łódź przez Maria Nowakowska

23 Sty, 17

Dziś dzień bardzo dobrych informacji :) 11 grup zostało nagrodzonych grantem rozwojowym w konkursie "OWES na lepszy start - Łódź". Wkrótce skontaktujemy się z laureatami w sprawie dalszej procedury - spotkania informacyjnego, podpisania umów i rozpoczęcia spotkań coachingowych.

Lista laureatów (tytuły zwycięskich projektów):

- Apli papli blite blau, a kto tego nie wypowie, ten nie będzie grał

- Fundacja MAK

- Utworzenie Stowarzyszenia Sportowego

- Założenie i pierwsza realizacja fundacji Wyspa Kreacjuszy

- Założenie Stowarzyszenia Sprężyna

- FUNDACJA CZYTAMY

- PosŁódź sobie - dietetycznie

- Historia na Start! - formalizacja

- Drugie życie - Cykl warsztatów wielopokoleniowych z ekodesignu.

- Powstanie stowarzyszenia na rzecz promocji innowacyjnych metod nauczania i terapii

- Od Marzycielki do Kobiety Pracującej - Praca Szyta na Miarę

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy :)

 

ABM 1485163191

 

Czytaj dalej

Konkurs dla chcących założyć organizację!

opublikowano w OWES Łódź przez Maria Nowakowska

08 Gru, 16

Dobre wieści! Jeszcze przed świętami ruszy nabór projektów do drugiej edycji konkursu "OWES na lepszy start - Łódź", którego celem jest wsparcie aktywistów i grup nieformalnych w tworzeniu własnych organizacji. Oczywiście jak każdy szanujący się konkurs, tak i ten ma regulamin, z którym radzimy się zapoznać. Oferowane przez nas wsparcie to mini-grant od 1500 do 5000 zł i 8 miesięcy wsparcia doradczego/mentoringu, które pomogą Wam napisać statut tworzonego podmiotu i przygotować się do podboju świata. 

Czytaj dalej