Wczytywanie.
Proszę czekać.

Menu

(42) 207 73 39

opus@opus.org.pl

Forum Animatorów Kultury - 6-8.04 serdecznie zapraszamy

StartAktualnościAktualności ogólne i organizacyjneForum Animatorów Kultury - 6-8.04 serdecznie zapraszamy
StartAktualnościAktualności ogólne i organizacyjneForum Animatorów Kultury - 6-8.04 serdecznie zapraszamy

Forum Animatorów Kultury - 6-8.04 serdecznie zapraszamy

opublikowano w Aktualności ogólne i organizacyjne przez Maria Nowakowska

08 02, 18

Jako współorganizatorzy "Forum Animatorów Kultury - Hauzerak na ścieżkach animacji" serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Forum Animatorów logo właściwe

Forum odbędzie się pod hasłem Miejsce - Przestrzeń - Tożsamość. Ważny jest dla nas dialog, jaki odbywa się między twórcą i użytkownikiem przestrzeni w kontekście animacji społeczno - kulturalnej. Motywem przewodnim Forum jest Animator w przestrzeni miasta. Przez te zagadnienia przeprowadzi nas łódzki HAUZERAK, czyli wędrowny muzyk, a raczej grajek, trochę cwaniak i łobuziak na wzór warszawskiego andrusa. Określenie to popularne było w Łodzi pod koniec XIX w. i pochodzi z jęz. niemieckiego od słowa "hausieren", czyli dobitnie i dosłownie: szwędać się po domach. W numerze 215 Dziennika Łódzkiego z 29 IX. 1891 roku sprawozdawca muzyczny Stefan Krzyszkowski zjawisko hauzeraków opisywał jako typowe dla Łodzi.

Do dyskusji i dzielenia się doświadczeniem zapraszamy:

• animatorów, praktyków pracujących w miastach, na osiedlach, w przestrzeniach zdegradowanych centrów i modnych osiedli,

• twórców i ludzi kultury, dla których miasto jest przestrzenią do pracy,

• społeczników wprowadzających zmiany w miejscach i ludziach,

• artystów, rzemieślników, instruktorów, działaczy... a także wszystkich niewymienionych :)

KIEDY?

6 - 8 KWIETNIA 2018 r.

GDZIE

W Łodzi, w przestrzeniach objętych rewitalizacją oraz na łódzkich podwórkach.

CO W PROGRAMIE

Osobom uczestniczącym proponujemy następujące moduły tematyczne:

I. SEMINARIUM EDUKACYJNE „DZIAŁANIA ANIMACYJNE JAKO NARZĘDZIE REWITALIZACJI” Działania rewitalizacyjne wymagają włączenia i zaangażowania społeczności lokalnej. Podczas seminarium podzielimy się łódzkimi doświadczeniami w tym zakresie, opowiemy o programach społecznych, o zaangażowaniu instytucji kultury w pracę na łódzkich podwórkach. Dołączymy do tego refleksję o kształtowaniu przestrzeni sprzyjających aktywizowaniu społeczności. W seminarium wezmą udział ludzie kultury, architekci, osoby realizujące lokalne działania w przestrzeni miejskiej. Wydarzenie organizowane przez Urząd Miasta Łodzi.

II. WARSZTATY „DOŚWIADCZAMY ANIMACJI” Lokalni animatorzy, refleksyjni praktycy podzielą się własną refleksją i pomysłami na działania angażujące mieszkańców. Odbędzie się gra terenowa „BO MY TACY - Hauzeracy” organizowana przez animatorów Centrum Animacji i Rewitalizacji Rondo Bałuckiego Ośrodka Kultury, foto-spacer „Śladami Łódzkich Detali Architektonicznych”, warsztaty o pracy animatora z dziećmi i młodzieżą z terenów trudnych, o różnorodności potrzeb, niedostatkach społecznych, wspieraniu młodego człowieka, o sieci współpracy, przestrzeniach publicznych, akcjach lokalnych, miejscach aktywności, o narzędziach wspierających aktywność społeczną.

III. PORTRETY POJĘĆ – WARSZTATY I DYSKUSJA NAD DEFINIOWANIEM: POJĘĆ: MOC SPOŁECZNOŚCI I ODWAGA ANIMATORA Pretekstem do tej dyskusji jest świętowanie 20 -lecia idei centrów aktywności lokalnej. Podczas tej sesji zaprosimy osoby uczestniczące do udziału w warsztatach storytelling i biograficznego odniesienia do dyskutowanych pojęć. Odbędzie się też parada nominacji do Nagrody im. Heleny Radlińskiej, którą kapituła konkursowa przyznaje animatorom lokalnym. Szczegółowy program poszczególnych dni oraz lista zaproszonych gości będą dostępne niebawem na stronach organizatorów.

WARUNKI UCZESTNICTWA

Zgłoszenia przyjmowane będą do 28 marca 2018. Do udziału w Forum zapraszamy animatorów, liderów, edukatorów oraz osoby zainteresowane tematyką, które zgłoszą swój udział za pomocą formularza zgłoszeniowego i wpłacą na konto organizatora opłatę akredytacyjną w wysokości 50 zł od osoby wskazanej w formularzu.

Prosimy o przesyłanie wypełnionych formularzy zgłoszeniowych do dnia 28.03.2018 na adres e-mail: sekretariat@bok.lod.pl lub faksem (42) 651 50 30 w 55.

INNE KWESTIE ORGANIZACYJNE

Organizator zapewnia wyżywienie (obiad, kolacja - dzień pierwszy; obiad, kolacja - dzień drugi; obiad - dzień trzeci; przerwy kawowe), materiały i pomoc w rezerwacji noclegu.

Proponujemy skorzystanie z atrakcyjnej bazy noclegowej w nowo wyremontowanym Szkolnym Schronisku Młodzieżowym, które dysponuje pokojami 1-6 osobowe=ymi w dobrym standardzie oraz w przstępnych cenach. Istnieje możliwość wykupienia na miejscu śniadań, obiadów i kolacji. Rezerwacje noclegu pod numerem telefonu: (42) 630-66-80; fax (42) 630 66 83; e-mail: recepcja@ylodz.pl tylko do dn. 18.02.18 na hasło: Bałucki Ośrodek Kultury.

WAŻNE TERMINY

01.02-28.03.2018 / nabór formularzy zgłoszeniowych

do 30.03.2018 / informacja o zakwalifikowaniu i potwierdzenie udziału

do 04.04.2018 / sporządzenie ostatecznej listy uczestników

06-08.04.2018 / Forum Animatorów Kultury „Hauzerak na ścieżkach animacji”

Zapraszamy serdecznie! W przypadku pytań prosimy o kontakt: tel. (42) 651 50 30, sekretariat@bok.lodz.pl

ORGANIZATORZY I PARTNERZY:

Organizatorem Forum Animatorów Kultury jest: Bałucki Ośrodek Kultury w Łodzi. Partnerzy wydarzenia : Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, Biuro ds. Rewitalizacji Urzędu Miasta Łodzi, Stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani, Uniwersytet Łódzki – Wydział Nauk o Wychowaniu, Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej, Teatr Pinokio.